Jak vybrat správnou postel


Víte, jak vybrat postel? Víte, co je důležité při výběru matrace nebo co znamená spimageánková paralýza? V této rubrice Vám přineseme odpovědi na otázky týkající se spánku, výběru vhodného nábytku do ložnice a také vtipné fejetony na konci článku. Dnes začneme tématem POSTEL.

Postel je nedílnou součástí našeho života a jak už jste jistě slyšeli, spánek tvoří třetinu našeho života. Proto je důležité tuto třetinu strávit nejlépe kvalitním spánkem. A kvalitní spánek začíná u kvalitní postele. Každý člověk má jiné požadavky, ale vždy je nutné zaměřit se na několik hlavních bodů:

Výška postele: Každý člověk preferuje jinou výšku lůžka, obecně se ale lépe vstává, obzvláště u starších lidí, z vyšší postele. Nejmenší doporučená výška postele je 30 cm, velmi příjemná výška pro snadné vstávání je od 50 cm.

Rozměry postele: Nejčastěji lidé volí rozměry pro dvojlůžko 160x200 cm nebo 180x200 cm, někteří prodejci však v dnešní době jdou zákazníkovi vstříc a není výjimkou pořídit si atypický rozměr lůžka např. 200x200 nebo 200x220 cm. 

Materiál postele: I v tomto případě je již na trhu řada materiálů, ze kterých si každý zákazník vybere. Nejčastěji lidé volí na výběr ze dřevěných postelí a z postelí čalouněných. Zatímco kvalitní celomasivní dřevěná postel symbolizuje stabilitu, pevnost a dlouhověkost, čalouněné postele jsou symbolem pohodlí a měkkosti. V nabídce jsou ale také prostší verze lůžek z laminovaných desek různých desénů v dobré ceně. Samozřejmě že přírodní materiály jsou pro člověka vždy nejvhodnější volbou. 

Čelo postele: Čelo postele je prvek, který by měl být hlavním monumentem a také dekorací ložnice. Právě dekorem čela postele můžeme vyladit konečný vzhled celé místnosti. Čelo tvoří nosnou část postele a hlavní designový prvek. 

Cena postele: V neposlední řadě vybíráme postel také podle ceny. Na trhu se postele pohybují v řádech tisíců, desetitisíců, ojediněle i statisíců korun.  Je nutné si uvědomit, že na konečnou cenu má hlavní vliv kvalita postele, materiálové složení, pevnost a stálost konstrukce a také co všechno je součástí lůžka. Tak jak je to s každým zbožím, vyplatí se hledat postel, která neprošla masovou výrobou. V takové posteli pak můžete hledat duši a její skrytý příběh.

 

Kam s ním aneb pokud se partner v posteli rozvaluje…

Zná to asi každý. Vždy je ve vztahu je­den, který si prostě vyhrazuje právo na větší část postele. Větší část postele, větší část peřiny a nejlépe ještě půlku druhého polštáře. Znám to. Bohužel mě už neuspokojuje argument: ,,Jsem větší, takže mám právo na větší půlku po­stele.“ Možností, jak se s návštěvníkem na Vaší půlce vypořádat je několik:         

Oddělená lože: Prvním, nejjednodušším řešením je sebrat se a jít spát jinam, případně do budoucna řešit dva oddělené pokoje. Ale nebude se Vám po tom Vašem příživníkovi přece jen stýskat? Přece jenom společné usínání je rituálem, na který se spoustu lidí těší.

Násilná ochrana svého území: Druhým způsobem je ubránit své místečko za každou cenu. Vždy, pokud partner již lehce podřimuje, je možné ho prostě odtlačit. Tady tento proces opakujete i třikrát až pětkrát za noc. Pokud opravdu nelze jinak, je možné ho ,,nenápadně“ z postele shodit. Uvidíte, že než znovu zabere, tak budete mít na chvíli pokoj.  

Domluva: Taky se můžete s partnerem domluvit, ale bohužel spoustu lidí ani neví, co v noci dělá, takže Vám slíbí, že se opravdu polepší a jenom co usnou, máte ruku na obličeji a nohu někdy taky.

Smíření se: Pokud jste vyzkoušeli všechny varianty výše a nic nezabralo, zbývá poslední možnost a to smířit se s tím a najít na tom něco pozitivního. Třeba to, že když si myslíte, že Vás partner vytlačuje z postele, tak tomu tak vůbec není a prostě se chce jen tulit J Buďte rádi, že je na Vás nasáčkovaný všemi jeho končetinami, horší by bylo, kdyby se ani nepřitulil. 

Lucka